Inwestycje w nieruchomość to szansa na zarobienie pokaźnych sum dla osób o sporej zasobności portfela i smykałce do interesów. Od wielu lat wartość nieruchomości wzrasta, a w 2021 roku ceny domów i mieszkań gwałtownie poszybowały w górę. Warunki do zarabiania na nieruchomościach są bardzo dobre, a inwestor może lokować swoje środki na kilka sposobów.

House flipping

Jedną z metod inwestowania w nieruchomości jest tzw. house flipping. Pod tym określeniem kryje się zakup nieruchomości w atrakcyjnej cenie, następnie jej wykończenie lub wyremontowanie oraz sprzedaż, dzięki czemu można pomnożyć zainwestowane środki. Ten rodzaj inwestowania wymaga dysponowania wolnymi środkami, które inwestuje się w poprawę stanu technicznego nieruchomości, a pieniądze można odzyskać dopiero przy sprzedaży. House flipping pozwala na osiągnięcie dużych zysków, o ile tylko inwestowaniem zajmuje się osoba znająca rynek, aktualne trendy i potrzeby kupujących. Metoda ta nie jest pozbawiona ryzyka – chociaż ceny nieruchomości cały czas rosną, nie można przewidzieć, co stanie się za kilka miesięcy.

Nieruchomości na wynajem

Innym sposobem na inwestowanie środków w nieruchomość jest kupowanie mieszkań, domów na wynajem. W ten sposób można inwestować określoną sumę środków, niezbędnych do wykupienia obiektu. Wynajem pozwala na osiąganie stałych zysków, przy czym najbardziej opłaca się wynajem krótkoterminowy. Wiele osób w ten sposób  inwestuje posiadane oszczędności lub nawet bierze kredyt, natomiast osiągane zyski pozwalają na pokrywanie rat do spłaty. Sposób jest uznawany za dobry, ale niepozbawiony ryzyka. Może się zdarzyć, że zabraknie osób zainteresowanych wynajmem, szczególnie w celach turystycznych. Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały, że taka sytuacja dotknęła właścicieli wielu mieszkań, pokoi czy domków, które musieli zamknąć dla turystów.

Inwestować i…czekać

Niektóre osoby preferują spokojny typ inwestowania, a raczej długoterminowego lokowania środków. Na ogół środki lokuje się w działki, które z biegiem czasu zyskują na wartości. Zdarza się, że nawet działki położone w polach po kilku latach są wyjątkowo atrakcyjne, a ich wartość się podwaja. Warto sprawdzić inwestycje planowane dla okolicy, dzięki którym można poznać lokalny plany rozwoju. Jest to narzędzie niezwykle pomocne przy szacowaniu, jak zmieni się wartość działki w kolejnych latach. Nawet gdyby inwestycja nie przyniosła zysków to nie spowoduje straty kapitału – chyba że w okolicy powstanie obiekt niesprzyjający rozwojowi budownictwa mieszkalnego, np. wysypisko śmieci.

Autor

  • Przewodnik, miłośnik gór. Jego pasją jest oprowadzanie turystów po ciekawych, a jednocześnie mało znanych miejscach. W wolnym czasie zajmuje się finansami i tworzeniem stron internetowych.

2 myśli na “Jak inwestować w nieruchomości ?”

  1. Należy inwestować z głową. Aczkolwiek dobrze wybrane mieszkanie może być dobrym strzałem, ponieważ w momencie, gdy inflacja szaleje taki rodzaj inwestycji pozwoli uchronić środki przed stratą wartości.

  2. Wynajem mieszkania może być wciąż opłacalny. Być może mniej, niż kiedyś, ale wciąż chyba warto.

Możliwość komentowania została wyłączona.